Sfinga

Sfinga je záhadná socha s lidskou hlavou a se lvím tělem. Na výšku sfinga dosahuje 20 metrů a do délky 70 metrů. Pod sfingou se nacházejí komplexy chodeb a chrámů. Údajně je to propojovací cesta mezi všemi třemi pyramidami. Sfinga leží před východní stranou Rachefovy pyramidy.

Pod nánosy písku, který vítr vytrvale přináší z blízké pouště, byla sfinga již kdysi téměř pohřbena. Faraon Tutanchamón ji nechal z písečného zajetí vysvobodit.Sfinga v Gíze

Sfinga v Gíze je velká zpola lidská, zpola zvířecí socha, nacházející se na Gízské plošině v Egyptě na západním pobřeží Nilu. Sfinga v Gíze je největší socha vytesaná z jednoho kusu kamene, která kdy byla vytvořena. Všeobecně se věří, že sfinga byla vytvořena starými Egypťany v 3. tisíciletí př. n. l, v době Staré říše za panování 4. dynastie, a to panovníkem Rachefem spolu s pyramidou. Sfinga je 74 m dlouhá, 6 m široká a 21 m vysoká. Velká Sfinga v Gíze je víc než jen symbol Egypta, starého i moderního. Sfinga je ztělesněním starobylosti a tajemstvím. Po staletí dráždila představivost básníků, vědců, dobrodruhů a cestovatelů. Navzdory tomu, že byla sfinga mnohokrát změřena, popsána a prozkoumána i pomocí nejmodernějších technických pomůcek a že se o ní pořádají speciální vědecké konference, základní otázka zůstává nezodpovězena: nemůžeme jednoznačně říci, kdo, kdy a proč ji postavil.

Sfinga