Luxor

Luxor je aktuální název jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších míst Egypta, které leží asi 700 kilometrů jižně od Káhiry. Nejstarší známý název byl Véset, ze začátku malé město na Nilu. Luxor je po pyramidách největší atrakcí v Egyptě. Luxor byl osídlen až 4000 let př. n. l.

Na východním břehu se nachází velké množství památek, především chrámů ( chrám Karnak ), na západním pak slavné Údolí králů, Dér el-Bahrí ( chrám královny Hatšepsut ), Medínit Habú, Memnónovy kolosy a další památky.

Chrám Karnak

Karnak je chrámový komplex a hlavní kultovní středisko boha Amona, nacházející se v oblasti starověkého Vesetu. Karnak je největším chrámovým komplexem v Egyptě. Byl postaven a rozšiřován postupně po dobu více než 1500 let. V centru komplexu Karnak je obrovský chrám Amuna, ve kterém se nachází Svaté jezero. Chrám Karnak se nachází na okraji Luxoru v jižním Egyptu, cca 500 km jižně od hlavního města Káhira.

Memnónovy kolosy

Memnónovy kolosy jsou dvě sedící obří sochy z kamene (dvojčata) znázorňující faraona Amenhotepa III. situované na západě města Luxor v blízkosti Medínit Habú. Memnónovy kolosy jsou vytesány do bloků z křemene dovezeného speciálně z Gízy a z lomů Džebel el-Silsila na severu Asuánu. Memnónovy kolosy jsou vysoké 18 metrů.

Memnonovy kolosy